İçeriğe geç

Kafamda koronavirüs ile ilgili deli sorular ?

img_9840

1: Merkez bankasındaki kötü günler için olduğu söylenen ancak bugüne kadar hiç kullanmamış olan parayı naptınız ?

2: İşsizlik fonunda ne kadar para var ? Başka birşey için kulllandınız mı, kullanmadınız mı ?

3: Yid modeli ile yaptırdığınız tüm yatırımlar şuan kullanılmıyor. Garanti ücretler ödenmeye devam ediyor mu ? Ediyorsa 3 aylık maliyeti devlete nedir ?

4: Neden sokağa çıkma yasağı ilan etmiyorsunuz ? Hem vatandaşa sokağa çıkmayın diyosunuz hem de bunu rica ediyosunuz, ne gerek var üretim yapan ihracat yapan firmalar devam etsin sorun yok kalan herkese sokağa çıkma yasağı ile edin neden etmiyorsunuz ?

5: Yardıma muhtaçken neden farklı uluslara en önde yardım peşinde koşuyoruz ? Uluslararası prim yapma peşindemiyiz ?

6: Vatandaşın 3 aylık elektrik, su, doğalgazını ücretsiz vermenin maliyeti nedir ? Neden ücretsiz veremiyorsunuz ?

7: Emeklilerin hiç bir talebi yokken maaşlarına neden zam yaptınız ? Koronavirüs ile emekli maaşarının ne alakası var ?

8: Konaklama tesislerinin kapandığı, insanların sokağa bile çıkmasını istemediğiniz bir dönemde yeni getirdiğiniz ne olduğu belirsiz konaklama vergisini ötelemenin koronavirüs ile ne alakası var ? Olmayan konaklamanın vergisi mi olur ? Bunu bilmeyecek kadar cahil misiniz ?

9: Okulları kapattığınız, evden eğitime geçtiğiniz bu dönemde 20 bin öğretmen atamasının koronavirüs ile ne alakası var ?

10: En hazırlıklı ülkeyiz dediniz ama vaka sayısı 10 bini buldu biz yerli solunum cihazı üretmeye, çinden test kiti ve ilaç almaya yeni başladık. Bu mu dünyanın en hazır ülkesi ?

11: Dünyada koronavirüs salgını almış başını gidiyorken binlerce insanımızın ümreye gidişine nasıl izin verdiniz ? Bu mu hazırlıklı olmak ?

12: Ligleri ısrarla iptal etmeyerek spor camiasını düştüğü bu durum dünyanın en hazırlıklı ülkesinin planlarının bir parçasımıydı ?

13: Dünyanın en hazırlıklı ülkesiyiz ama 100 lerce birbirinden ayrı genelge yayınlayarak yasaklar getirdiniz. Hazırlıklı olan ülkenin tüm bunları tek seferde yapması gerekmezmiydi ?

14: Kiracılar ve yer sahipleri ile ilgili hiçbir açıklamanız olmadı. Kapattığınız bunca işletme kirasını nasıl ödeyecek ? Bununla ilgili bir planlamanız var mı ?

15: Turizm sektöründe sezonluk işçilerle ilgili bir çalışmanız var mı ? Bu insanların hiçbir güvencesi yok, devlet bu konunun çözümü ve bu sıkıntılı süreçte bu işçiler için ne planlıyor ?

16: Devlet eliyle kamu spotu olarak hazırlattığınız reklamlarda vatandaşlara maske takmalarını öneriyorsunuz ancak hergün profesörler hasta olmayanların maske takmasına gerek olmadığını belirtiyor. Bilim kurulunun önerilerini dikkate almadan mı kamu spotu hazırlattınız ?